استعلام قیمت ورق A516

قیمت ورق A516 نوعی فولاد کربنی  PVQ  است. که  یک گرید فولاد بسیار مقاوم در برابر خوردگی و فشار می‌باشد. این نوع فولاد کربنی که برای دماهای پایین و متوسط ساخته‌ شده،  برای مخازن فشار و تمام مصارف مبتنی بر فشار بسیار مناسب است. برای این نوع فولاد چهار درجه مقاومت کشسانی تعریف‌ شده است که حداقل آن ksi 55 و حداکثر آن ksi 70 در دسترس است.

نام کامل این گرید از فولاد مقاومPVQ ASME SA516(و نوع کمی متفاوت‌تر آن PVQ ASTM A516) است. یک آلیاژ کربنی متوسط است که حاوی مقادیری از منگنز، فسفر، گوگرد و سیلیکون است.

ورق A516 به دلیل خواص منحصر به‌ فردی که دارد در کشورهای آسیایی کمتر در دسترس است و بهترین نوع آن در ایالت پنسیلوانیا، ایالات‌متحده تولید می‌شود.

در کل فولادهاPVQ  برای مصارفی مثل بندرگاه‌ها، لوله‌های فشار قوی (مثل لوله‌ها مخازن گاز و دستگاه‌های پتروشیمی) و برای مخازن تولید فشار (مثل دیگ‌ها صنعتی) که در آن چقرمگی نهایی مهم است طراحی‌ شده‌اند و در کوره‌ها EAF به عمل می‌آیند.  در شکل زیر استحکام کششی نرمال A516 را مشاهده می‌کنید!

استعلام قیمت ورق A516

انواع این ورق‌ها چیست

این محصول در چهار گرید متفاوت تولید می‌شود که عبارت‌اند از: گرید 55، 60،65 و 70.

معمولاً تولید ورقه‌های فولادی در الگوهای مشخصی انجام می‌شود تا ضامن کیفیت یک نمونه باشد، مثلاً نسبت وزن به ابعاد و تست ترک‌ خوردگی ناشی از هیدروژن (HIC) البته شرکت‌های بزرگ بنا به نیازهای مشتری تغییراتی در فرم و مشخصات محصول خود می‌دهند. (حتی گاهی در ترکیبات)

گرید مقاومت کششی نقطه تسلیم کشیدگی
70 ksi 70 تا 90 حداقل ksi 38 حداقل 17٪ تا 21٪
65 ksi 65 تا 85 حداقل ksi 35 حداقل  19٪ تا 23٪
60  ksi 60  تا 80 حداقل ksi 32 حداقل 21% تا 25%
55 55ksiتا 75 حداقل 30 ksi حداقل 23% تا 28%

هرکدام از این گریدها خواص بخصوصی دارند که آن‌ها را برای کاربردشان تخصصی می‌کند.

معمولاً به‌ سادگی گرید این فولاد را از روی ابعاد آن می‌توان حدس زد چرا که ابعاد آنها استاندارد خاصی دارد:

 • گرید 70یک انتخاب عالی برای مواردی است که دمای کار در آن‌ها کمتر از درجه حرارت محیط است، این ورق دارای چقرمگی عالی است و در هر دو مخزن فشار و دیگ‌های صنعتی استفاده می‌شود. گرید 70 درمقایسه با  گرید 65، مقاومت کششی و نقطه تسلیم بیشتری را ارائه می‌دهد و می‌تواند در خدمات درجه حرارت حتی پایین‌تر عمل کند. ولی باید دقت کرد که از کشسانی پایین‌تری برخوردار است گرید 70 در مقایسه با گرید 60 از کیفیت برتر، خواص جوشکاری و شکل‌پذیری بهتری برخوردار است. ازکاربرد گرید 70 در ساخت پل‌ها، ساختمان‌ها، قطعات خودرو و کامیون، راه‌آهن، ظروف  محموله، کانتینرها، تجهیزات  ساخت‌وساز، لوله ساختمان و تیر برق مثال زد.
 • گرید 65 معمول‌ترین نوع فولاد درسراسرجهان است که عمدتاً به دلیلمقاومت در برابر خوردگی عالی از آن استفاده می‌شود.  چون پاک سازی گرید 65  راحت است،  بنابراین آن را برای آشپزخانه و مجاورت موادغذایی گزینه مناسبی می‌دانند و ترکیبات آن در مواد غذایی تأثیر سو ندارد. از این گرید همچنین درساختمان‌ها، دکوراسیون و مبلمان استفاده می‌شود. وجود نیکل درترکیب این گرید، مقاومت در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی را افزایش می‌دهد. از گرید 65 در مواردی مانند شرکت‌های حفاری نفت، تولید برق، پتروشیمی، فراوری گاز، صنایع داروسازی، تجهیزات دارویی تجهیزات شیمیایی، تجهیزات آب دریا، مبدل‌های حرارتی و صنایع خمیرکاغذ و کاغذ استفاده می‌شود. در تمامی این شرایط نیاز به مقاومت در برابر خوردگی بالاتری نیاز است که این ورق این مقدار مقاومت را تأمین می‌کنید.
 • ورقA516 گرید 60، فولادی است که برای خدمات با درجه حرارت متوسط و پایین‌تر مناسب است. این مواد به‌ طورگسترده‌ای توسط تولیدکنندگان دیگ بخار صنعتی و مخزن تحت ‌فشار مورد استفاده  قرار می‌گیرند. اینکار حمایت تولیدی را به صنعت نفت، گاز و پتروشیمی می‌دهند. این فولاد دارای جوش‌ پذیری خوب وچقرمگی عالی است؛ و در مصارف ساخت‌وسازهای نفتی، بویلرها، مبدل‌های حرارتی، خطوط لوله، مخازن تحت‌فشار، تانک‌های ذخیره‌سازی،  اتصالات ولوله کشی / اتصالات لوله کاربرد دارد.
 • فولاد گالوانیزه گرید 55: از این ورق می‌توان برای ظروف ساده تحت  فشار  استفاده کنیم.

در مخازن تحت‌ فشار متوسط و پایین به دلیل ترکیب شیمیایی مواد و ویژگی جوشکاری استفاده می‌شود. به علت شدت ضربه و جوش‌ پذیری عالی این ورق، آن را در بین مصرف‌کنندگان محبوب کرده است. از موارد استفاده از آن می‌توان به تولید کنندگان لوله‌های صنایع غذایی و نفت و گاز اشاره کرد.

استعلام قیمت ورق A516

ترکیبات  این ورق کربنی چیست

یکی از مهم‌ترین فاکتور ها که قبل از تهیه تمام آلیاژهای فولاد باید به آن توجه کنید ترکیبات آن آلیاژ و شکل و وزن آن است. در مرحله دوم باید نسبت به مورد استفاده خود تست های عملیاتی را پاس کرده باشد.

بعضی شرکت‌ها برای راحتی مصرف‌کننده پارامترهایی تعریف کرده‌اند که این خواص را توضیح دهد.

و طبق آن جدول‌هایی مانند زیر را تعریف می‌کنند:

کاربرد این ورق در چه جاهایی است

با توجه به شکل بافت فولادی این نوع فولاد گزینه مناسبی جهت ساخت مخازن گازی (گاز ترش-گاز شیرین) است. این ورق‌ها در ساخت مخازن ذخیره گاز CNG_LPG_OPG_LNG هست.

مخازن تحت‌فشار، اتصالات و مبدل‌هایتحت‌فشار، مخازن کروی و تجهیزات انرژی‌های تجدید پذیر.

بحث مفصل در مورد کاربرد این ورقه‌ها فولادی کار مهندسان و تکنسین‌های این حوزه است ولی بعضی از کاربردهای این ورقه‌ها عبارت‌اند از:

 • پل‌ها
 • ساختمان‌ها
 • بخش‌هایی از خودروها و تراکتورها
 • واگن‌های ریلی
 • قوطی‌ها نگه‌ دارنده محموله
 • جعبه‌های حمل‌ونقل
 • تجهیزات ساخت‌وساز
 • لوله‌های ساختاری و سازه‌ای
 • دستگاه‌های نورپردازی
 • مراکز بزرگ انتقال مثل بندرها و معادن
 • کشتی‌سازی و حمل‌ و نقل دریایی

 نحوه تعیین قیمت این محصول چگونه است

این محصول نیز مانند دیگر محصولات تعیین قیمت آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند نوسانات ارزی، قیمت مواد اولیه ، هزینه حمل و نقل، هزینه واردات و…  بسیار تاثیر گذار است. البته همانطور که گفته شد کاربرد این محصول بیشتر در مخازن صنعتی است پس بنابراین قیمت آن از دیگر محصولات پروفیلی بیشتر خواهد بود. داشتن استاندارد معتبر برای تولید این محصول بسیار مهم است. عمده مواد اولیه این محصول از خارج از کشور وارد می‌شود. از کشورهایی مانند چین، کره، ترکیه واردات آن انجام می‌شود.