آشنایی با قیمت ورق

قیمت ورق

قیمت ورق st37 آهن رسان به خاطر کاربرد زیادی که در صنایع ساختمانی دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. این ورق فولادی دارای خصوصیاتی همچون انعطاف پذیری و شکل پذیری بالا، استحکام مناسب و جوشپذیری خوبی است. خرید ورق سیاه به دلیل ویژگی های مختلف ورق باید با دقت انجام شود. این محصول علاوه بر ساخت و ساز در برخی از صنایع نیز مورد استفاده قرار می گیرد. صنایع ساخت لوازم خانه و آشپزخانه از جمله این موارد است. ورق ها انواع مختلفی دارند، بر اساس خصوصیات مکانیکی و شیمیایی، بر اساس کارخانه سازنده، استاندارد ساخت، روش ساخت، آلیاژ و جنس مواد سازنده آن، دسته بندی های مختلفی از انواع ورق وجود دارد.

قیمت ورق

آشنایی با انواع ورق

ورق فولادی نوع رایج ورق فلزی است. به ورق هایی که در کارهای ساختمانی و ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرند، ورق ساختمانی یا سبک می گویند که معمولاً در دسته ورق های st33 تا st52 قرار می گیرند. ورق های فولادی که برای مصارف صنعتی و سنگین مناسب تر هستند نیز دسته دیگری از انواع ورق فولادی به شمار می روند. این ورق ها شامل ورق A516,A283,A36,CK45 و … هستند. تا اینجا بر اساس کاربرد (همچنین جنس و آلیاژ آن) دو دسته صنعتی و ساختمانی از انواع ورق معرفی شد. دو دوسته معروف دیگر از انواع ورق وجود دارد که بر اساس روش و فرایند ساخت تقسیم می شوند. ورق سرد و ورق گرم. یا ورق روغنی و ورق سیاه. اصولا به ورق های تولید شده به روش نوردکاری سرد را ورق سرد یا روغنی و به ورق های تولید شده به روش نوردکاری گرم را ورق گرم یا سیاه می گویند. قیمت ورق بر اساس ویژگی هایی که دارد متفاوت است. مطمئنا ورق سیاه معمولی ارزان تر از ورق سیاه آتشخوار و نسوز می باشد.

نورد گرم و نورد سرد چست؟

به فرایندی که در آن فولاد را بعد از حرارت دهی در دمای بالا تحت عملیات غلتک کاری قرار می دهند را نوردکاری گرم و به فرایندی که در آن فولاد را در دمای اتاق تحت عملیات غلتک کاری قرار می دهند، نوردکاری سرد می گویند.

ورق فولادی که از نورد گرم تولید می شود را ورق سیاه و به ورق فولادی که از نورد سرد تولید می شود، ورق روغنی گفته می شود.

ورق سیاه چه خصوصیاتی دارد

در میان انواع ورق، ورق سیاه خصوصیات بسیار خوبی دارد و به همین دلیل کاربردهای زیادی هم در صنایع مختلف به خصوص در ساختمان سازی دارد. ورق سیاه که آن را بیشتر با نام ورق ST37 نیز می شناسند، از قابلیت جوشکاری، انعطاف پذیری و ماشینکاری بسیار خوبی برخوردار است. در ادامه ویژگی های کامل ورق سیاه را معرفی می کنیم.

خصوصیات ورق ST37

این ورق از استحکام تسلیم مناسب در حد 235 مگاپاسکال و مقاوتی در حدود 510 مگاپاسکال برخوردار می باشد. در برابر سایش خیلی مقاوم نیست ولی تا حدودی تحمل وزن بالایی دارد. دارای شکل پذیری نسبتا بالایی است و در حدود 0.07 تا 0.14 درصد کربن، 0.17 تا 0.37 درصد سیلیسیم، حدود 0.035 درصد فسفر، 0.35 تا 0.65 درصد منگنز و در حدود 0.04 درصد گوگرد دارد. می دانید عناصر تشکیل دهنده آلیاژ این ورق مهمترین عامل به وجود آورنده خواص مکانیکی و شیمیایی آن هستند؛ بنابراین کم و زیاد شدن این عناصر می تواند ورق های فولادی با خصوصیات مختلف را به وجود آورد.

همانطور که می دانید در میان انواع ورق گرم، ورق سیاه ST37 و ST52 پرکاربردتر و معروف تر هستند. به همین دلیل می خواهیم این دو ورق را که خصوصیات تقریباً مشابهی نیز دارند را با هم مقایسه کنیم.

مقایسه ورق ST37 و ST52 در آهن رسان

مصرف کننده ورق فولادی باید این را بداند که تفاوت هایی بین این دو ورق وجود دارد، هر نوع ورق برای کاربردهای خاصی مناسب تر است و برای برخی مواقع مناسب نیست. معمولاً برای کاربردهای ساختمانی از ورق ST37 و برای کابردهای صنعتی از ورق ST52 استفاده می شود. ورق ST52 دارای مقاومت و استحکام بالاتری نسبت به ST37 است. از نظر شکل پذیری ورق ST37 مناسب تر است زیرا مقدار کربن آن کمتر است. همین خصوصیت باعث شده است تا فولاد ST37 را با نام فولاد نرمه نیز بشناسند.

برای خرید ورق فولادی باید وزن آن محاسبه شود، البته فاکتورهای زیادی وجود دارد که بر قیمت ورق تأثیر می گذارد. عواملی که علاوه بر ورق فولادی بلکه بر قیمت محصولات و مقاطع فولادی و فلزی دیگر نیز تاثیرگذار است. به همین دلیل برای خرید ورق به قیمت مناسب بهتر است تا سراغ آهن فروشان و تأمین کنندگانی بروید که از اعتبار بالایی برخوردار هستند.

قیمت ورق بسته به کارخانه تولیدکننده آن نیز متفاوت است. معمولاً محصولات تولید شده توسط کارخانه ذوب آهن اصفهان از قیمت بالاتری برخوردار هستند. در ایران کارخانه ها و تولیدگنندگان زیادی برای انواع ورق فولادی مورد استفاده صنایع وجود دارد. کارخانه های معروفی مثل ذوب آهن اصفهان، اکسین خوزستان، کاویان و مجتمع فولاد گیلان تولید کننده انواع ورق سیاه در ایران هستند.

 

قیمت ورق

محصولات و مقاطعی فولادی مختلفی مثل تیرآهن، نبشی و ناودانی، برخی پروفیل ها، لوله و … از ورق فولادی ساخته می شوند. این محصولات معمولاً در ساختمان سازی استفاده می شود به همین دلیل است که ورق ST37 را ورق ساختمانی می گویند.

نمودار قیمت ورق سیاه، آهن رسان قیمت ورق گالوانیزه، در مقایسه با قیمت ورق رنگی، قیمت ورق st52، وزن و قیمت ورق آهن به نسبت دو روز قبل قیمت ورق گیلان قطعات، در آهن رسان قیمت ورق اکسین st37، در کنار معرفی قیمت ورق ساختمانی، ویژگی های مهم قیمت آهن، خصوصیات رایج قیمت آهن ساختمان سازی، کارخانه های سازنده قیمت آهن آلات در بندرعباس، جدول استاندارد قیمت لحظه ای آهن و ، میلگرد ahanresan بازرگانی آهن، برای اطلاع از ویژگی های سامانه آهن، آهن انلاین اصفهان، کاربردهای مهم قیمت ورق سیاه فولاد مبارکه اصفهان، کارخانه های مطرح  قیمت ورق سیاه گیلان آهن رسان، قیمت ورق گالوانیزه، سایت معتبر قیمت ورق گالوانیزه 1 میلیمتر، باربری قیمت ورق st52، قیمت ورق گالوانیزه ۶۰ کاشان، در میان انواع محصولات قیمت ورق آهن سفید، در آهن رسان قیمت ورق گالوانیزه رنگی در مقایسه با، اخبار لحظه ای اهن ملل، ویژگی های استعلام قیمت ورق آهن،استاندارد قیمت میلگرد سایز 8، نمودار قیمت ورق سیاه، آهن رسان قیمت میلگرد اصفهان درب کارخانه، میزانی کاهشی بوده قیمت اهن، قیمت ورق آهن صنعتی، اما در بازار آهن قیمت ورق آهن 1 میل، نمودار قیمت آهن، قیمت آهن ۱۴، www.ahanresan.ir قیمت آهن در مشهد تا حدودی ثابت باقی ماند، قیمت آهن کیلویی، در مقایسه با قیمت آهن اصفهان، استاندارد علت افزایش قیمت آهن آلات، قیمت قوطی آهن با ما تماس بگیرید.

گفته شد که ورق سیاه دارای ظاهری مات و کدر است. برای تمیز کردن سطح این نوع ورق بعد از خارج کردن آن از خط تولید می توان عملیاتی همچون اسید شویی، پولیش و روغن‌کاری را انجام داد. ورق فولادی اگر قرار باشد در مواردی که ظاهر و زیبایی اهمیت بالایی دارد مورد استفاده قرار بگیرد، باید حتماً تمیز شود. معمولا برای مصارفی که زیبایی و تمیزی ظاهر ورق اهمیت دارد از ورق فولادی براق با سطح صاف و صیقلی استفاده می شود. استفاده از ورق روغنی در چنین مواردی مناسب تر است. البته ممکن است بر اساس نوع کاربرد از انواع ورق های آلومینیومی یا استیل نیز استفاده شود. در بازار نوعی ورق استیل وجود دارد که به ورق استیل دکوراتیو مشهور است و مخصوصا برای مصارف مربوط به زیبایی و دکوراسیون تولید می شود. انواع ورق استیل خش دار نیز نوعی ورق دکوراتیو محسوب می شوند. از این نوع ورق ها معمولاً در ساخت نما استفاده می شود.